امروز چهارشنبه  ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۱۰/۲۶- ۲۰:۴۴

اهم اقدامات و دستاوردهای جمهوری اسلامی در عرصه مبارزه، پیشگیری و درمان مواد مخدر (دسامبر 2020)

اهم اقدامات و دستاوردهای جمهوری اسلامی در عرصه مبارزه، پیشگیری و درمان مواد مخدر (دسامبر 2020)

کشفیات مواد مخدر از 14 نوامبر تا 27 دسامبر 2020

 

  • حدود 110020 کیلوگرم انواع مختلف موادمخدر و روان‌گردان از 14 نوامبر تا 27 دسامبر 2020 در سراسر ایران، کشف و ضبط گردید.
  • بیشترین حجم مواد مکشوفه، مربوط به تریاک به میزان 85227 کیلوگرم بود. همچنین 9400 کیلوگرم حشیش، 2287 کیلوگرم مرفین، 2760 کیلوگرم شیشه، 2518 کیلوگرم هرویین، 1366 کیلوگرم گراس، و 6470 کیلوگرم سایر مواد از جمله پیش سازها و قرص های روانگردان کشف شده اند.

نامه سفیر و نماینده ایران به دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل درباره کشفیات انواع مخدر در 10 ماهه سال 2020

       کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین، با ارسال نامه ‌ای به دبیر اجرایی دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل، از کشف بیش از ۷۷۸ تن انواع مواد مخدر توسط ایران در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۰ با تلاش و از جان گذشتگی سربازان و مأموران نهاد‌های انتظامی و امنیتی ایران خبر داد. بیشترین میزان این کشفیات مربوط به تریاک با ۶۲۱ هزار و ۳۸۸ کیلوگرم است. میزان کشف و ضبط سایر مخدر‌های دیگر نیز شامل حشیش ۷۶ هزار و ۶۲۵ کیلوگرم، مرفین ۱۷ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم، هروئین ۲۲ هزار و ۸۱۵ کیلوگرم، شیشه 14 هزار و ۴۵۸ کیلوگرم و سایر مواد ۲۵ هزار و ۳۳۶ کیلوگرم بوده است. سفیر و نماینده دائم کشورمان عنوان کرد: در این درگیری‌ها، همچنین ۹ نفر از مأموران ایران نیز به شهادت رسیدند.

 

تقدیر نماینده کشوری دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر از ایران به خاطر برگزاری کارگاه آموزشی درمان مواد شبه آمفتامینی

     الکساندر فدولوف، نماینده کشوری دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در تهران، با ارسال نامه ای به ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورمان از برگزاری و اتمام کارگاه آموزشی درمان مواد شبه افیونی برای متخصصین پزشکی و بهداشتی کشور افغانستان که به صورت مجازی توسط مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران برگزار گردید، تقدیر و تشکر نمود. وی در این نامه همچنین به رضایت و بازخورد مثبت شرکت کنندگان از کیفیت آموزش برگزار شده، اشاره کرده است.

تقدیر از تلاش های ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر

     مدیر مرکز منطقه ‌ای هماهنگی اطلاعات آسیای مرکزی در مبارزه با مواد مخدر، در دیدار با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آلماتی قزاقستان، حضور ایران را عامل مهمی در افزایش توانمندی این مرکز ارزیابی کرد و بر گسترش همکاری‌های دوجانبه و منطقه ای در مبارزه با قاچاق مواد مخدر با ایران تاکید کرد. وی همچنین ضمن استقبال از عضویت کشورمان در این مرکز، تصریح کرد: حضور ایران در این مرکز، به افزایش توانمندی و ظرفیت کار، کمک شایان توجهی خواهد کرد. در این دیدار، همچنین نحوه ادامه تعامل ایران با این مرکز مورد بررسی قرار گفت.

 

تاکید پلیس های مبارزه با مواد مخدر ایران و چین بر افزایش تبادل اطلاعات و تجربیات پلیسی

      طی یک گفتگوی وبیناری انجام شده بین رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران و دبیرکل اجرایی کمیسیون ملی کنترل مواد مخدر چین، طرفین ضمن تشریح اقدامات در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ابراز امیدواری کردند که با ارتقای تعاملات دوجانبه، نتایج مثبت و مفیدی در عرصه مبارزه با مواد مخدر حاصل گردد.

برگزاری دوره آموزش "تربیت کادر متخصص پیشگیری اولیه از اعتیاد

     یک دوره آموزشی مجازی تحت عنوان "تربیت کادر متخصص پیشگیری اولیه از اعتیاد" برای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، توسط دانشگاه تهران و با حضور معاون دبیرکل این سازمان، نمایندگان کشورهای افغانستان، آذربایجان، ایران، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، و ازبکستان شرکت نمودند.

برگزاری اولین نشست آسیایی انجمن جهانی طب اعتیاد و چهاردهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد

      اولین نشست آسیایی انجمن جهانی طب اعتیاد و چهاردهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد، با حضور و مشارکت صاحب ‌نظران و فعالان حوزه‌های مرتبط در سطح ملی و بین ‌المللی، به صورت مجازی به میزبانی مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران برگزار گردید. در این کنگره سخنرانی‌ها، پانل‌های تخصصی، مقالات و سایر تولیدات علمی در رشته‌ ها و موضوعات مختلف از جمله علوم پایه، بالینی، انسانی، اجتماعی و غیره ارائه گردید.

 

اجرای طرح یاریگران زندگی در 40 هزار مدرسه

      بنابر اعلام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران، با مجازی شدن مدارس، تعداد مدارسی که زیر پوشش اجرای طرح یاریگران زندگی قرار گرفته اند به ۴۰ هزار مدرسه رسیده است. از زمان اجرای طرح یاریگران، زندگی رشد اعتیاد میان دانش آموزان متوقف شده است.

افتتاح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از اعتیاد در محیط کار در استان کرمانشاه

      کارزار رسانه ‌ای پیشگیری از اعتیاد در محیط کار، در استان کرمانشاه افتتاح شد. اهداف راه اندازی این کارزار آگاه‌سازی، اطلاع رسانی در زمینه کاهش استرس های شغلی، اصلاح باورهای غلط مصرف مواد، و توسعه فرهنگ پیشگیری اولیه از مصرف مواد اعتیاد آور در محیط کار می‌باشد.

 

افتتاح مرکز اقامتی ویژه زنان معتاد در شهر شیراز

     پنجمین مرکز اقامتی غیر دولتی میان مدت اعتیاد ویژه زنان، در استان فارس افتتاح گردید. ظرفیت این مرکز حدود ۱۰۰ نفر است و امکانات مناسبی برای نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان زن فراهم شده است.

 

آموزش ۴۵٠٠ نفر در حوزه پیشگیری از اعتیاد در شهر گرگان

     تاکنون بیش از ۴۵٠٠ نفر در حوزه پیشگیری از اعتیاد در شهرستان گرگان آموزش دیده اند. ٧۵ مرکز غیر دولتی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی در حوزه کاهش و پیشگیری از اعتیاد در استان گلستان فعالیت می‌کنند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما